6 травня в Черкасах відбувся круглий стіл з нагоди першої річниці відкриття Центру захисту та соціально-психологічної підтримки дітей у процесі правосуддя за моделлю «Барнахус». Захід об’єднав представників органів місцевої влади, правоохоронної та судової систем, а також міжнародних партнерів.
Центр «Барнахус» було відкрито у травні 2024 року в межах пілотного проєкту правосуддя, дружнього до дитини, за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Українська фундація громадського здоров’я» та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Ініціативу реалізовано в місті Черкаси за активної участі міської влади.
«Черкаси стали прикладом ефективного впровадження моделі “Барнахус”. Центр об’єднує під одним дахом усі служби, необхідні дитині, яка пережила насильство, і дозволяє мінімізувати повторну травматизацію. Ми щиро вдячні партнерам за підтримку, а всім учасникам — за щоденну відповідальну роботу», – зазначила заступниця міського голови Анастасія Чубіна.
Від імені міського голови Анатолія Бондаренка вона вручила подяку виконавчій директорці МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» Галині Скіпальській за внесок у створення Центру.
«Барнахус – це не просто інституція, це простір поваги, де дитина не об’єкт процесу, а суб’єкт правосуддя. Це місце, де кожна дитина має право бути почутною, зрозумілою і захищеною. Успіх Черкаського центру – це результат щоденної, кропіткої і злагодженої праці великої міждисциплінарної команди», зазначила Галина Скіпальська.
Лариса Кошова, начальниця служби у справах дітей Черкаської міської ради, наголосила:
«Цей рік довів, що ми на правильному шляху. Наше головне завдання — захистити дитину і дати їй відчути, що вона не сама у цій складній ситуації. Тому наш Центр працює під гаслом «Безпечне місце + безпечний дорослий = дитина у безпеці».
Участь у заході взяли представники прокуратури, поліції, судової влади, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, юстиції, адвокатури, а також міжнародні партнери, які доєдналися як офлайн, так і онлайн.
Центр «Барнахус» у Черкасах залишається одним із перших в Україні, який забезпечує комплексну підтримку дитині в ситуації травматичного правосуддя. Прикметно, що він охоплює також і Черкаську область. Усього в Україні працює вже 13 таких Центрів. Усі учасники заходу відзначили, що це — приклад міжсекторальної взаємодії на благо дитини, який має бути поширений і в інших регіонах країни.
«Рік тому ми стали частиною важливого проєкту, який сьогодні реально працює на захист прав дітей, постраждалих від насильства. Центр “Барнахус” — це не лише нова практика, це — нова якість підтримки дітей, що постраждали від злочинів. Ми зробили правильний крок, і його результати вражають: 37 процесуальних дій щодо 30 дітей з усієї області проведено на базі Центру. Місто і надалі буде підтримувати розвиток цієї ініціативи», – прокоментував міський голова Анатолій Бондаренко.