ТКАНКО Олександр Васильович (23.12.1916-18.04.2006), 89 років

ТКАНКО Олександр Васильович (23.12.1916-18.04.2006), 89 років

педагог, краєзнавець

Інформаційна довідка:

За вагомий внесок у розвиток освіти міста, виховання молодого покоління та активну громадську діяльність нагороджений пам’ятним знаком “За заслуги перед містом Черкаси” ІІ ступеня (рішення Черкаської міської ради від 05.10.2000 № 7-6).

Народився в с. Макіївка Варвинського району Чернігівської області. Протягом 1953–1979 років був ректором Черкаського державного педагогічного інституту (нині – ЧНУ імені Богдана Хмельницького). Очоливши заклад 36-річний Олександр Тканко вже мав за плечима унікальний фаховий і життєвий досвід: вчитель, завуч, директор школи, директор педтехнікуму, ректор учительських інститутів у Чернівцях і Конотопі, а в роки війни – воював на фронті, був учасником партизанського руху.

Протям першого десятиріччя його ректорства відкрилися аспірантури з чотирьох спеціальностей – анатомії, фізіології, фізики, зоології. До чотирьох факультетів додалися ще два – іноземних мов та загальнонауковий. Кількість викладачів із 110 збільшилася до 195, кандидатів наук – з 30 до 53. На той час це були високі показники. До функціонуючих 13 кафедр у 1960-х роках додалися нові – філософії, геометрії та креслення, української літератури, зарубіжної літератури та інші.

Закладалися основи міжнародного співробітництва. У 1960-х роках започатковано співпрацю з Бидгощською вищою педагогічною школою у Польщі. Відбувався обмін делегаціями студентів та викладачів.

Інститут зусиллями своїх студентів і випускників ставав відомим в Україні і світі як важливий осередок культури, спорту і громадського життя. У 1960-х роках дворазовим чемпіоном Європи і олімпійським чемпіоном з веслування став Андрій Хіміч. Валерій Дрибас двічі перемагав на чемпіонатах Європи і був срібним призером Чемпіонату світу.

Пам’яттю про Олександра Васильовича сьогодні є народний ансамбль танцю «Черкащанка», створений за його особистої ініціативи.

Значну увагу приділяв вивченню історії Черкащини. У 1966 – 1972 роках був заступником голови редколегії з підготовки і видання тому «Черкаська область» із 26-томного академічного видання «Історія міст і сіл України».

У співавторстві із журналістом С.П. Найденом у 1958 році видав історичний нарис про Черкаси – першу спробу комплексного дослідження історії міста.

Помер і похований у місті Черкаси.