
НАРБУТ Данило Георгійович (9(22).01.1916-02.03.1998), 82 роки
художник
Інформаційна довідка:
Художник-сценограф (працював у Черкаському академічному музично-драматичному театрі ім. Т. Шевченка), живописець, Народний художник України (1994), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка в галузі образотворчого мистецтва (1996).
За неоціненний вклад у відродження духовності України, визнаний авторитет у сценічно-декоративному мистецтві, вагому культурну спадщину для нащадків багатьох поколінь посмертно нагороджений пам’ятним знаком «За заслуги перед містом Черкаси» І ступеня (рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 25.09.1998 № 825).
Працював художником-сценографом у багатьох театрах України: в Києві, Житомирі, Ковелі, Коломиї, Чернівцях, Луганську, Івано-Франківську. Зрештою, у 1965 році був призначений на посаду головного художника Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка.
За час роботи в театрах України оформив сотні вистав української театральної класики, п’єс вітчизняної та зарубіжної драматургії. Створив ряд значних живописних полотен «Козак Мамай», «Квіти України», серії, присвяченої Київській Русі («Торговисько біля Софіївських воріт», «Диво – Софія Київська», «Лядські ворота»), картини «Вибори кошового», «Страшний суд», «Покрова Пресвятої Богородиці», портрети гетьманів України та сподвижників Б. Хмельницького.
Багато картин Данила Нарбута сьогодні можна бачити у Черкаському художньому музеї.
Цікава і мало відома деталь – у Данила Нарбута був… власний прапор з жартівливим гербом і гаслом «Ловись, рибка, велика й маленька…» – піднімав його на човні, коли разом з друзями вирушав порибалити на Дніпрі під Черкасами. На зображеному на прапорі «гербі» – щит, який підтримують видра й мисливська собака, а на самому щиті – зображення театральної маски, пляшки-сулії, рибини і художницької палітри для фарб. Під жартівливими зображеннями стихії митців і рибалок митець промалював абсолютно серйозний фон щита, синьо-жовтого і червоно-чорного кольорів – інших, вже надзвичайно серйозних прапорів, національного і Визвольної боротьби, на які він рівнявся усе своє життя…
До Різвяних свят 2022 року Черкаси отримали подарунок – художню підсвітку міської Школи мистецтв імені Данила Нарбута – старовинної будівлі на вулиці Хрещатик.
Помер і похований у м. Черкаси.